top of page

Proje Yeri: Balıkesir, Burhaniye

Proje Tipi: Villa

Proje Tipi Grubu: Konut

İşveren: Uytun Grup

Proje Başlangıç Yılı: 2021

Proje Bitiş Yılı: 2021

İnşaat Başlangıç Yılı: -

İnşaat Bitiş Yılı: -

Arsa Alanı: 5258 m2

 

ÖĞRETMENLER MAH. / BURHANİYE

ÖĞRETMENLER MAH. / BURHANİYE

AĞUSTOS, 2021

Konut ve ticari proje tipine sahip proje; Burhaniye / Kurtuluş Caddesi mevkiinde, bir çok yaya aksının ve taşıt yollarının oluşturduğu kesişime yerleşen, işlek ve merkezi bir konumdadır.
Proje arsası aynı zamanda Kurtuluş caddesi ve Öksüz Osman caddesi arasında mahalle oluşumu yaratarak kolektif bir çözüm olanağı sunmaktadır.
Tasarımda bu avantaj göz önünde bulundurulmuş ve farklı fonksiyonlar farklı kotlarda çözülerek birbiriyle ilişkili, ticari mekanlar ve konut sitesinden oluşan kompleks bir proje ortaya çıkarılmıştır.
Projede insan, kent, çevre, mekan ve mahalle kavramları yapının tasarımında temel bileşenler olarak kabul edilmiştir. Bu bağlamda şehrin akışına ayak uyduran, yaşayan bir proje hedeflenmiştir.
Yapının; çevresi ile işleyişi proje fikrinin temelini oluşturmaktadır. Öyle ki ulaşılabilirliğin max. seviyede olduğu zemin kotuna ticari mekanlar çözülüp, potansiyel kullanıcı projeye dahil edilmiştir. Çözülen ticari mekanların üst kotunda ise şehrin göbeğinde olmasına rağmen taşıdığı amorf çizgiler sayesinde doğaya yatkın bir yaşayış sunan konut sitesi kullanıcıyla buluşmaktadır.
Ticari mekanların oluşturduğu zemin kat üzerinde konut sitesi yükselirken; benimsenen amorf çizgiler sayesinde zaman zaman birinci katta doğal açık alanlar oluşmuş ve bu alanlar teras çatı olarak değerlendirilmiştir. Böylelikle sürdürülebilirlik açısından da büyük bir adım atılmış zemin kattaki peyzaj alanların devamlılığı üst katlarda sağlanmıştır.

 

bottom of page