top of page

Proje Yeri: Balıkesir, Edremit

Proje Tipi: İş Merkezi

Proje Tipi Grubu: Ticari

İşveren: Mertcan Kolay

Proje Başlangıç Yılı: 2022

Proje Bitiş Yılı: 2022

İnşaat Başlangıç Yılı: 2022

İnşaat Bitiş Yılı: -

Arsa Alanı: 740 m²

 

SOĞANYEMEZ MAH. / EDREMİT

SOĞANYEMEZ MAH. / EDREMİT

NİSAN, 2022
Mevcutta yaşayan kent kullanıcılarının gün içinde geçiş aksı olarak kullandığı, uğrak nokta niteliğinde, yaya ve taşıt sirkülasyonunun fazla olduğu proje alanı, civarındaki kamu kuruluşları ve işyerlerine yakınlığıyla merkezi bir konumdadır.
Proje alanının çevresi hiyerarşik olarak daha yoğun ve işlek caddeler tarafından sınırlanmaktadır. Bu caddeler tarih içerisinde önemini hiç kaybetmemiş ve sokak kotu ticareti niteliğini taşımaktadırlar. Bu sebeple proje alanının çeperleri yoğun ticaret fonksiyonuyla çevrelenmiştir.  Konumun sahip olduğu bu değerler fonksiyonu iş merkezi olacak mimari projeyle birebir örtüşmektedir. 
Çevresindeki yapılaşmaya fonksiyon olarak özdeş olan proje; konu tasarıma geldiğinde çevresindeki tek düze yapılardan ayrılmakta ve sahip olduğu benzersiz tasarımıyla öne çıkmaktadır.
Cephe tasarımında şaşırtmalı ritmi çarpıcı hale getirmek için kullanılan siyah ve beyaz renkler ile yakalanan kontrast, sıcak renk tonuna sahip kompozit dikey lameller ile dengelenmiştir.
Uzun kullanım süreleri olacak ofis ve yaşam alanlarında, doğal aydınlatma ve pasif ısıtma kaynağı olan güneş verimi, cephede yer verilen geniş açıklıklar sayesinde optimum düzey sağlanmıştır. Yine güneşin zararlı ışınlarından yapıyı korumak-soğutmak ve kullanıcıya serin alan tanımak gibi etmenler yapıda kullanılan malzemeler ile kontrol altına alınmıştır.

bottom of page