top of page

Proje Yeri: Balıkesir, Burhaniye
Proje Tipi: Apartman
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Mete Kurbanoğlu
Proje Başlangıç Yılı: 2021
Proje Bitiş Yılı: 2021
İnşaat Başlangıç Yılı: 2021
İnşaat Bitiş Yılı: -
Arsa Alanı: 17524, 00 m2


Toplam İnşaat Alanı: 23540,00 m2

ÖREN MAH. / BURHANİYE
MART, 2021
Doğa ve denizin bir arada bulunduğu, doğal yaşam içinde tatil fırsatı sunun projede, tasarım kriterlerinin karşılanması sonucunda oluşturulan yapı bir tatil için beklentilerin ötesinde.
Yapı tasarım alanı denizin kenarında, kesintisiz deniz manzarasıyla kumsalla bütün bir alanda bulunmaktadır. Proje alanının bu özellikleri doğrultusunda tuz, nem ve rüzgar yönleri detaylı hesaplanarak eldeki verilerin en doğru şekilde harmanlamasıyla tasarım parametreleri oluşturuldu.
Deniz kenarı mimarisi, hava şartlarına dayanıklı malzemeler kullanılarak tasarlanmalı ve üretilmelidir: tuz, nem ve rüzgâr malzeme korozyonunu hızlandıracak maddelerdir. Bu yüzden temelde sodyum bentonit ve yapı strüktüründe sika katkılı beton kullanarak tasarımın alana uyum sağlaması amaçlandı. Poyrazın da önemli rol oynadığı bölgede fonksiyonların yerleşimi poyrazdan korunacak şekilde konumlandırıldı.
Yapının doğal ışıkla maksimum ilişki kurması amacıyla geniş pencereler kullanılmıştır. Bu pencereler, kullanıcıların manzara ve çevrenin güzelliğiyle bütünleşebilmesi için oluşturulmuştur.
Tasarım kriterlerinin çizime yansıtılması sonucunda ferah, doğal, dış dünyayla ilişkili sosyal imkanların fazla olduğu bir rezidans tasarımı oluşturulmuştur.
Yapı tasarım dili ve kullanıcı ihtiyaçlarına cevap verme açısından modern düşünülen rezidans tasarımı, Cahit Göbekli imzası taşımaktadır.

bottom of page